Aktualności

Odznaczeni medalami im. podkom. Andrzeja Struja za uratowanie życia

Data publikacji 30.07.2022

Funkcjonariusze Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa III starszy sierżant Krystian Bodych oraz starszy sierżant Przemysław Zawada w dniu wczorajszym zostali odznaczeni przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego medalami im. podkom. Andrzeja Struja za uratowanie z płonącego budynku 68-letniego mężczyzny. Dla uratowania zdrowia i życia zaryzykowali własne.

Interwencje związane z ratowaniem ludzkiego życia są wpisane w scenariusz policyjnych służb. Sytuacja, która miała miejsce 06 czerwca bieżącego roku, wpisuje się w katalog zadań, realizowanych na co dzień przez policjantów i podkreśla, że główną rolą Policji jest ratowanie wartości nadrzędnej, jaką jest ludzkie życie.

Policjanci kilka minut po godzinie 23 usłyszeli komunikat radiowy informujący o pożarze mieszkania na ul. Nowogrodzkiej. Funkcjonariusze słysząc taką informację natychmiast udali się pod wskazany adres. Mundurowi przybyli na miejsce przed resztą służb. Przed blokiem zastali mieszkańca, który wskazał lokal w którym był pożar. Policjanci na klatce schodowej spotkali gospodarza budynku, który przekazał informację o mężczyźnie znajdującym się w palącym się mieszkaniu. Funkcjonariusze bez chwili zastanowienia weszli do lokalu z którego wydobywał się gęsty dym oraz duże płomienia ognia. W łazience na podłodze leżał poparzony mężczyzna, który się nie ruszał. Mundurowi wspólnie wynieśli 68-latka przed blok, gdzie udzielili mu pierwszej pomocy. Po chwili na miejsce przyjechały pozostałe służby, które ugasiły pożar oraz przewiozły poszkodowanego do szpitala. Policjantom również została udzielona pomoc, gdyż narażając własne życie mieli problem z oddychaniem.

Obaj policjanci wykazali się niezwykłą odwagą i profesjonalnym działaniem. Ich bohaterska postawa, dzięki której ocalili ludzkie życie, narażając własne zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Kamiński podziękował odznaczonym za ich heroiczną postawę i poświęcenie, mówiąc:

Ile trzeba odwagi, żeby wskoczyć do płonącego budynku słysząc wezwanie o pomoc, wynosząc na rękach osoby niepełnosprawne czy dzieci. Każdy moment zawahania, minuta czekania oznaczałaby dla tych ludzi śmierć. Dzięki Wam, dzięki Waszej postawie, nasi obywatele czują się bezpieczni. Tak naprawdę to w ich imieniu składam Wam wielkie podziękowania za Waszą piękną postawę”

 Słowami uznania zwrócił się do funkcjonariuszy również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Ogromnie się cieszę, że w ramach obchodów 103. rocznicy powołania Policji Państwowej, możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury, którzy z całą pewnością są bohaterami naszych czasów”

Odznaczeni Policjanci na co dzień pełnią służbę w Wydziale Patrolowo-Interwencyjnym w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa III. Ich heroiczna, profesjonalna postawa jest wzorem do naśladowania dla innych. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zwrócił się do odznaczonych Policjantów słowami:

Ten medal jest ku czci Andrzeja Struja. Ten medal czci jego pamięć, jego heroizm i jest formą uhonorowania właśnie was, takich policjantów jak Andrzej Struj. Mamy ich bardzo wielu

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

sierż. szt. Jakub Pacyniak

 • Starszy sierżant Krystian Bodych i Starszy sierżant Przemysław Zawada
  Starszy sierżant Krystian Bodych i Starszy sierżant Przemysław Zawada
 • Starszy sierżant Przemysław Zawada
  Starszy sierżant Przemysław Zawada
 • Starszy sierżant Krystian Bodych
  Starszy sierżant Krystian Bodych
 • Medal imienia Podkomisarza Andrzeja Struja
  Medal imienia Podkomisarza Andrzeja Struja
 • Odznaczeni Policjanci
  Odznaczeni Policjanci
Powrót na górę strony