Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie Ochoty, Włoch i Ursusa w 2022 roku
Nieco ponad 1000 zgłoszeń od mieszkańców Ochoty, Włoch i Ursusa w 2022 roku zostało odnotowanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci zweryfikowali wszystkie informacje o niepokojących zdarzeniach z czego ponad 600 potwierdzili i wyeliminowali. W wyniku podejmowanych interwencji we wskazanych miejscach rozliczali osoby popełniające wykroczenia oraz zatrzymywali sprawców przestępstw. Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ułatwia codzienną pracę policjantom, a mieszkańcom pozwala łatwiej przekazywać informacje o zagrożeniach w okolicy swojego zamieszkania.
W 2016 roku powstała tzw. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każdy z nas może za pośrednictwem internetu zgłosić występujące zagrożenia w okolicy naszego zamieszkania. Po otwarciu witryny internetowej dostępne są 24 kategorie zgłoszeń. Każda przekazana informacja jest anonimowa. Twórcy platformy umożliwili załączanie plików w formacie JPG, PDF, 3gp, mov, doc, txt oraz przekazania dodatkowych informacji, widocznych tylko dla uprawnionych organów.
Najczęstszymi niepożądanymi zjawiskami jakie zgłaszali mieszkańcy Ochoty, Włoch i Ursusa były wykroczenia w ruchu drogowym, niewłaściwa infrastruktura oraz spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Łącznie w 2022 roku odnotowano 1047 zgłoszeń, z czego policjanci potwierdzili i wyeliminowali 609. W rezultacie rozliczali sprawców wykorczeń oraz zatrzymywali osoby, które w trakcie sprawdzania zgłoszeń dopuściiły się przestępstw. Poniżej linki do komunikatów prasowych dotyczących zatrzymań osób w trakcie weryfikowania zgłoszeń w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się efekty zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Należy przy tym pamiętać, aby korzystać z tego narzędzia odpowiedzialnie. Każde naniesione na mape zgłoszenie równa się z adekwatną reakcją policjantów. W przypadkach, gdy wymagana jest natychmiastowa interwencja służb zadzwoń na numer alarmowy 112. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest na stronach internetowych jednostek Policji oraz w aplikacji mobilnej "GeoportalMobile".
Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Linki do komunikatów prasowych dotyczących zatrzymań osób w trakcie weryfikacji zgłoszeń:
Zatrzymany 30-latek w trakcie weryfikacji zgłoszenia
Zatrzymana kobieta w trakcie weryfikacji zgłoszeń w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
22-latek zatrzymany w trakcie weryfikacji zgłoszenia z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
sierż. szt. Jakub Pacyniak