Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na stoku

Data publikacji 19.01.2024

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przeprowadzają szereg spotkań profilaktycznych. W ostatnim czasie funkcjonariusze wraz z przedstawicielem Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Włochy rozmawiali o bezpieczeństwie na stoku z dziećmi w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Warszawa Włochy. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku oraz wszelkich sportów.

Ferie trwają w pełni, jest to czas wypoczynku oraz uprawiania różnych sportów zimowych. W trosce o dzieci i młodzież policjanci przeprowadzają spotkania profilaktyczne. W ostatnim czasie funkcjonariusze z Ochoty wspólnie z przedstawicielem Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa rozmawiali z dziećmi w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Warszawa Włochy o bezpieczeństwie na stoku. Na zakończenie uczestnicy dostali odblaski oraz książeczki edukacyjne. To kolejne spotkanie w ramach "Bezpiecznych Ferii 2024", organizowane we współpracy z Urzędem Dzielnicy oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Włochy.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa na stoku:

  • używaj jaskrawych ubrań z odblaskami;
  • zabieraj ze sobą dokumenty oraz oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby (np. cukrzyca, epilepsja);
  • reaguj na wypadki na stoku, wezwij pomoc !.

Ponadto warto pamiętać o 10 zasadach zachowania się na stoku, stosowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Oto one:

1. „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.

2. „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.

3. „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.

4. „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.

5. „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.

6. „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona jest niebezpieczne.

7. „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.

8. „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.

9. „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.

10.„Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwala podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

 

sierż. szt. Jakub Pacyniak

 

  • Zajęcia profilaktyczne
    Zajęcia profilaktyczne
  • Zajęcia profilaktyczne
    Zajęcia profilaktyczne
  • Zajęcia profilaktyczne
    Zajęcia profilaktyczne
Powrót na górę strony