Bezpieczeństwo na stoku w Parku Szczęśliwickim
Policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przeprowadzają szereg spotkań profilaktycznych. Każdego dnia sprawdzamy miejsca aktywności zimowej. Jednym z takich miejsc jest Park Szczęśliwicki, w którym znajduje się Górka Szczęśliwicka. Lokalizacja cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Warszawy. Korzystając z okazji policjanci oprócz dbania o bezpieczeństwo, przeprowadzają pogadanki o bezpieczeństwie na stoku.
Za nami pierwszy tydzień ferii dla dzieci i młodzieży. Policjanci przez cały czas dbają o bezpieczeństwo osób spędzających czas na świeżym powietrzu. Jednym z miejsc, gdzie mieszkańcy Warszawy bardzo chętnie spędzają zimowy czas jest Górka Szczęśliwicka w Parku Szczęśliwickim na warszawskiej Ochocie. Funkcjonariusze oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, przeprowadzają pogadanki profilaktyczne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi.
Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa na stoku:
- używaj jaskrawych ubrań z odblaskami;
- zabierać ze sobą dokumenty oraz oznaczenia wskazujące na grupę krwi lub przewlekłe choroby (np. cukrzyca, epilepsja);
- reaguj na wypadki na stoku, wezwij pomoc !.
Ponadto warto pamiętać o 10 zasadach zachowania się na stoku, stosowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Oto one:
- „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.
- „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.
- „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.
- „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.
- „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.
- „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona jest niebezpieczne.
- „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.
- „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.
- „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.
- „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwala podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.
sierż. szt. Jakub Pacyniak