Aktualności

Zorganizowana grupa przestępcza w areszcie

Policjanci z Ochoty kolejny już raz zatrzymali osoby podejrzane o oszustwa przy wykorzystaniu metody „ na legendę” oraz kierowanie i czynny udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Tym razem w ręce policjantów wpadli dwaj obywatele Ukrainy. Straty które ponieśli pokrzywdzeni oszacowane zostały na kwotę 250 000 złotych.

Kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu z Komendy na Ochocie o 6:00 zapukali do drzwi ustalonego mieszkania w miejscowości Kręczki. Z zebranych informacji wynikało, że wytypowani mężczyźni odpowiedzialni za kierowanie grupą przestępczą mają tam przebywać.

Podejrzani wykorzystywali w rozmowach telefonicznych metodę tzw. „na legendę” podając się za pracowników banku. Swoim podstępnym działaniem skłaniali inne osoby do przekazywania im swoich oszczędności.

Tuż nad ranem policjanci weszli do budynku w jednej spod warszawskich miejscowości. Niczego nie spodziewający się mężczyźni wyrwani ze snu pukaniem do drzwi mieszkania, gdy tylko je otworzyli od razu usłyszeli okrzyk „POLICJA” po krótkiej chwili obaj zostali obezwładnieni i zatrzymani. Policjanci na miejscu znaleźli także telefony komórkowe oraz karty SIM mogące mieć związek z ich przestępczą działalnością.

Po przewiezieniu zatrzymanych na Komendę przy ul. Opaczewskiej 8 mężczyźni usłyszeli zarzuty związane z kierowaniem i czynnym udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącą się rekrutacją oszustów i pozyskiwaniem pieniędzy z tego procederu, za co grozi im do 8 lat więzienia.

W październiku 2023 roku policjanci z ochoty zatrzymali 3 innych członków tej grupy którzy również decyzją Sądu zostali osadzeni w areszcie.

W toku tej sprawy policjanci odzyskali 50 000 złotych przekazanych w wyniku oszustwa.

Dzięki zebranemu przez policjantów materiałowi dowodowemu Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała wniosek do Sądu o tymczasowy areszt dla obu mężczyzn a Sąd się do niego przychylił.

To już trzecia w ostatnim czasie sprawa oszustw z wykorzystaniem metody „na legendę” która dzięki zaangażowaniu i intensywnej pracy naszych policjantów doprowadziła do aresztowania 7 podejrzanych.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

st. post. Rafał Wieczorek/JW

Film Zatrzymanie kierownictwa grupy przestępczej

Opis filmu: Zatrzymanie kierownictwa grupy przestępczej

Pobierz plik Zatrzymanie kierownictwa grupy przestępczej (format mp4 - rozmiar 8.52 MB)

Powrót na górę strony